Прејди на содржината

IC 1104

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1104


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 32 м 46,6 с
Деклинација -51° 26' 28"
Положбен агол 85°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 200-38

IC 1104галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1104 се споменува и како ESO 200-38.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1104 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 1104 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 32 м 46,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -51° 26' 28".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 85°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1104 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13144.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]