IC 1102

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1102


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 31 м 24,7 с
Деклинација -57° 14' 31""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 155-45

IC 1102галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1102 се споменува и како ESO 155-45.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1102 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] IC 1102 има привидни димензии од 0,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 31 м 24,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 14' 31"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1102 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13086.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]