IC 1101

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1101
IC 1101 in Abell 2029 (hst 06228 03 wfpc2 f702w pc).jpg
Слика на IC 1101 направена со вселенскиот телескоп „Хабл“ во јуни 1995 г.
Податоци од набљудување (епоха J2000)
СоѕвездиеДевица
Ректасцензија15ч 10м &1000000000000056100000056,1с[1]
Деклинација+05° 44′ &1000000000000004100000041″[1]
Црв. помест.0.077947±0.000087[1]
Радиј. брзина на ореолот23.368 ± 26 км/с[1]
Галактоцентрична брзина23.395 ± 26 км/с[1]
Оддалеченост1.045±0.073 милијарди сг
(320.5±22.4 Мпс)h−1
0.73
[1]
Група или јатоЕјбел 2029
ВидE/S0[2]
големина (сг)210±39 илјади сг
(65±12 кпс) делотворен полупречник[3]
Бр. на ѕвезди100 трилиони (1014)
Прив. димензии (V)1',2 × 0',6[1]
Прив. величина (V)14,73[1]
Други ознаки
UGC 9752,[1] PGC 54167,[1] A2029-BCG[1]
Поврзано: Галаксија, Список на галаксии

IC 1101 — суперџиновска галаксија од галактичкото јато Ејбел 2029 во соѕвездието Часовник и претставува најголемата позната галаксија. Се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект. Одддалечена е 1,07 милијарди светлосни години (309 мегапарсеци) од Земјата.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1101 се споменува и како ESO 155-43, DRCG 45-1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1101 е од видот Sbc.[4] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[5] IC 1101 има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[5]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 30 м 56,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -53° 7' 34".[6] Положбениот агол на објектот е во износ од 54°.[5]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1101 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13048.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 „NED results for object IC 1101“. NASA/IPAC Extragalactic Database. конс. 11 November 2006. 
  2. „IC 1101 -- Brightest galaxy in a Cluster (BCG)“. SIMBAD. конс. 21 December 2014. 
  3. Fisher, David; Illingworth, Garth; Franx, Marijn (јануари 1995 г). Kinematics of 13 brightest cluster galaxies. „The Astrophysical Journal“ том  438 (2): 539–562. doi:10.1086/175100. Bibcode1995ApJ...438..539F. 
  4. Запис за IC 1101 на НАСА (англиски)
  5. 5,0 5,1 5,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за IC {{{n}}}
  6. IC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001500000015ч &1000000000000001000000010м &1000000000000056100000056,1с, +&1000000000000000500000005° &1000000000000004400000044′ &1000000000000004100000041″