IC 110/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 110/1


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 40 м 11,5 с
Деклинација -55° 3' 33"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 156-4

IC 110/1галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 110/1 се споменува и како ESO 156-4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 110/1 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 110/1 има привидни димензии од 0,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 40 м 11,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -55° 3' 33".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 110/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13502.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]