IC 1098

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1098


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 30 м 32,6 с
Деклинација -50° 20' 20"
Положбен агол 137°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 200-30

IC 1098галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1098 се споменува и како ESO 200-30.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1098 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 1098 има привидни димензии од 0,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 30 м 32,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -50° 20' 20".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 137°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1098 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13027.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]