IC 1082

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1082

{{{опис}}}

Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 24 м 43 с
Деклинација -50° 44' 25""
Положбен агол 46°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
16,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 200-13

IC 1082галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1082 се споменува и како ESO 200-13.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1082 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 1082 има привидни димензии од 0,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 24 м 43 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -50° 44' 25"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 46°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1082 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12749.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]