IC 1081

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1081


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 24 m 42 s
Деклинација -50° 41' 54""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 200-?12, CD -47° 1297

IC 1081 е галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1081 се споменува и како ESO 200-?12, CD -47° 1297.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1081 е од видот *.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 24 m 42 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -50° 41' 54"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1081 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]