IC 1079

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1079


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 22 m 12,3 s
Деклинација -53° 11' 8"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 155-?23, arc of 4 f comps E

IC 1079 е галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1079 се споменува и како ESO 155-?23, arc of 4 f comps E.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1079 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 mag/arcmin2.[2] IC 1079 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 22 m 12,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -53° 11' 8".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1079 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 100539.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]