IC 1078

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1078


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 20 м 16,2 с
Деклинација -49° 2' 30"
Положбен агол 86°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB?
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 6 декември 1899
Други ознаки ESO 200-8, AM 0318-491

IC 1078галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1078 се споменува и како ESO 200-8, AM 0318-491.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1078 е од видот SB?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 1078 има привидни димензии од 0,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 20 м 16,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -49° 2' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 86°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1078 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12482.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]