IC 1076

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1076


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 16 m 43,3 s
Деклинација -50° 39' 18""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 200-1, IRAS 03151-5050

IC 1076 е галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1076 се споменува и како ESO 200-1, IRAS 03151-5050.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1076 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 1076 има привидни димензии од 0,9' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 16 m 43,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -50° 39' 18"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 6°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1076 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12172.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]