IC 1072

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1072


Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 16 м 2,5 с
Деклинација +37° 6' 47""
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 18 јануари 1898
Други ознаки MCG 6-8-8, CGCG 525-14, NPM1G +36.0099

IC 1072галаксија во соѕвездието Персеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1072 се споменува и како MCG 6-8-8, CGCG 525-14, NPM1G +36.0099.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 јануари 1898 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1072 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 1072 има привидни димензии од 0,8' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 16 м 2,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +37° 6' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1072 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12136.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]