IC 107

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 107


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 40 м 29,3 с
Деклинација -26° 51' 43"
Положбен агол 131°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 26 декември 1897
Други ознаки NGC 1412, ESO 482-29, MCG -5-9-21, AM 0338-270

IC 107галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 107 се споменува и како NGC 1412, ESO 482-29, MCG -5-9-21, AM 0338-270.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 107 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 107 има привидни димензии од 1,8' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 40 м 29,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 51' 43".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 131°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 107 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13520.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]