IC 1063

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1063


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 3 м 52,5 с
Деклинација -52° 7' 4"
Положбен агол 136°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 5 декември 1899
Други ознаки ESO 199-14, FAIR 736, AM 0302-522

IC 1063галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1063 се споменува и како ESO 199-14, FAIR 736, AM 0302-522.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1063 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 1063 има привидни димензии од 1,2' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 3 м 52,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -52° 7' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 136°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1063 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11542.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]