IC 1055

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1055


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 47 м 44,7 с
Деклинација +9° 21' 24""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 29 јануари 1897
Други ознаки MCG 1-8-2, CGCG 415-9, KARA 118

IC 1055галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1055 се споменува и како MCG 1-8-2, CGCG 415-9, KARA 118.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 јануари 1897 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1055 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] IC 1055 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 47 м 44,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 21' 24"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1055 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10582.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]