IC 1051

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1051


Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 44 m 0 s
Деклинација +63° 0' 36""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 120' x ?'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена [[ ]] 1906
Други ознаки CED 8

IC 1051 е галаксија во соѕвездието Касиопеја, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1051 се споменува и како CED 8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1051 е од видот EN.[1] IC 1051 има само една позната привидна димензија, која изнесува 120'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 44 m 0 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +63° 0' 36"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1051 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]