IC 1045/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1045/1


Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 29 m 54,4 s
Деклинација +23° 5' 50"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена [[ ]] [[]]
Други ознаки MCG 4-6-60, CGCG 783-68, NPM1G +22.101

IC 1045/1 е галаксија во соѕвездието Овен, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1045/1 се споменува и како MCG 4-6-60, CGCG 783-68, NPM1G +22.101.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] [[]] година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1045/1 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 1045/1 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 29 m 54,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 5' 50".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1045/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9512.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]