IC 1042

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1042


Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 28 м 12,9 с
Деклинација +19° 34' 59"
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 27 декември 1897
Други ознаки UGC 1936, MCG 3-7-16, CGCG 462-15, KCPG 68B, Arp 276, VV 238

IC 1042галаксија во соѕвездието Овен, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1042 се споменува и како UGC 1936, MCG 3-7-16, CGCG 462-15, KCPG 68B, Arp 276, VV 238.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 декември 1897 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1042 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 1042 има привидни димензии од 1,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 28 м 12,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +19° 34' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1042 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9392.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]