IC 1040

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1040


Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 17 m 37,9 s
Деклинација +12° 30' 33""
Положбен агол 65°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 4 јануари 1896
Други ознаки UGC 1762, MCG 2-6-55, CGCG 438-50, KCPG 63A

IC 1040 е галаксија во соѕвездието Овен, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1040 се споменува и како UGC 1762, MCG 2-6-55, CGCG 438-50, KCPG 63A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 јануари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1040 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 1040 има привидни димензии од 1' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 17 m 37,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 30' 33"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 65°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1040 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8752.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]