IC 104

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 104


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 36 m 31,2 s
Деклинација -43° 57' 24"
Положбен агол 78°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,1' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 17 ноември 1897
Други ознаки ESO 249-7, MCG -7-8-3, AM 0334-440, IRAS 03348-4407

IC 104 е галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 104 се споменува и како ESO 249-7, MCG -7-8-3, AM 0334-440, IRAS 03348-4407.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 ноември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 104 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] IC 104 има привидни димензии од 3,1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 36 m 31,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -43° 57' 24".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 78°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 104 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13322.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]