IC 1039

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1039


Соѕвездие Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 17 м 51,3 с
Деклинација +32° 23' 44""
Положбен агол 27°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 0,4'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Други ознаки UGC 1763, MCG 5-6-24, CGCG 504-49, IRAS 02149+3210

IC 1039галаксија во соѕвездието Триаголник, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1039 се споменува и како UGC 1763, MCG 5-6-24, CGCG 504-49, IRAS 02149+3210.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1039 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 1039 има привидни димензии од 2,2' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 17 м 51,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +32° 23' 44"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 27°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1039 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8766.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]