IC 1035

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1035

{{{опис}}}

Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 2 м 15,8 с
Деклинација +9° 58' 7""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 24 ноември 1903
Други ознаки MCG 2-6-14, CGCG 438-16, KCPG 51A

IC 1035галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1035 се споменува и како MCG 2-6-14, CGCG 438-16, KCPG 51A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 ноември 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1035 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 1035 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 2 м 15,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 58' 7"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1035 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 7737.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]