IC 1034

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1034


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 2 м 14,4 с
Деклинација +9° 58' 51""
Положбен агол 63°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 24 ноември 1903
Други ознаки UGC 1522, MCG 2-6-13, CGCG 438-15, KCPG 51B

IC 1034галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1034 се споменува и како UGC 1522, MCG 2-6-13, CGCG 438-15, KCPG 51B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 ноември 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1034 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 1034 има привидни димензии од 1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 2 м 14,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 58' 51"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 63°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1034 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 7751.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]