IC 1033

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1033


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 0 м 54,8 с
Деклинација -31° 55' 14"
Положбен агол 77°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 414-21

IC 1033галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1033 се споменува и како ESO 414-21.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1033 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 1033 има привидни димензии од 0,8' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 0 м 54,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -31° 55' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 77°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1033 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 7645.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]