IC 103

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 103


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 33 m 10,9 s
Деклинација -56° 33' 14"
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 14,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 155-51

IC 103 е галаксија во соѕвездието Мрежичка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 103 се споменува и како ESO 155-51.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 103 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,7 mag/arcmin2.[2] IC 103 има привидни димензии од 1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 33 m 10,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 33' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 103 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13162.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]