IC 1027

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1027


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 57 m 5,2 s
Деклинација -0° 28' 6"
Положбен агол 155°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,2'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена [[ ]] [[]]
Други ознаки UGC 1429, MCG 0-6-5, CGCG 387-8, IRAS 01545-0042

IC 1027 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1027 се споменува и како UGC 1429, MCG 0-6-5, CGCG 387-8, IRAS 01545-0042.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] [[]] година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1027 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 1027 има привидни димензии од 1,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 57 m 5,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 28' 6".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 155°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1027 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 7328.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]