IC 1024

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1024


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 52 м 59 с
Деклинација -16° 40' 9""
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,2
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 1 јануари 1900
Други ознаки NPM1G -16.0071

IC 1024галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1024 се споменува и како NPM1G -16.0071.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 јануари 1900 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1024 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 1024 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 52 м 59 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -16° 40' 9"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1024 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 174317.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]