IC 1021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1021

{{{опис}}}

Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 51 м 42,4 с
Деклинација +36° 15' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 6 ноември 1891
Други ознаки 2nd * 30"" sf

IC 1021галаксија во соѕвездието Андромеда, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1021 се споменува и како 2nd * 30"" sf.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 ноември 1891 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1021 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 51 м 42,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +36° 15' 0"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1021 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]