IC 1019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1019


Соѕвездие Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 50 м 42,9 с
Деклинација +33° 4' 56""
Положбен агол 50°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 13 ноември 1903
Други ознаки UGC 1301, MCG 5-5-16, CGCG 503-32, 6ZW 58

IC 1019галаксија во соѕвездието Триаголник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1019 се споменува и како UGC 1301, MCG 5-5-16, CGCG 503-32, 6ZW 58.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 ноември 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1019 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 1019 има привидни димензии од 1,2' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 50 м 42,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 4' 56"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 50°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1019 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6796.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]