IC 1018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1018


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 45 м 11,9 с
Деклинација +21° 46' 36""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 11,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 17 јануари 1896
Други ознаки CGCG 460-22, CGCG 482-9

IC 1018галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1018 се споменува и како CGCG 460-22, CGCG 482-9.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 јануари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1018 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,8 m/лм2.[2] IC 1018 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 45 м 11,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +21° 46' 36"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1018 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6432.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]