IC 1014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1014


Соѕвездие Мала Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 24 m 56,5 s
Деклинација -71° 11' 2""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 27 ноември 1900
Други ознаки ESO 52-SC2, in SMC

IC 1014 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Мала Водна Змија, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1014 се споменува и како ESO 52-SC2, in SMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 ноември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1014 е од видот OCL.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 24 m 56,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -71° 11' 2"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1014 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]