IC 1011

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1011
Галаксијата IC 1011 сликана со SDSS
Галаксијата IC 1011 сликана со SDSS
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 27 м 9,5 с
Деклинација +14° 46' 33""
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,8'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 18 јануари 1896
Други ознаки UGC 1027, MCG 2-4-52, CGCG 436-54, IRAS 01244+1431

IC 1011галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1011 се споменува и како UGC 1027, MCG 2-4-52, CGCG 436-54, IRAS 01244+1431.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 јануари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1011 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1011 има привидни димензии од 1,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 27 м 9,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 46' 33"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1011 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 5411.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]