IC 1010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1010


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 25 м 24,7 с
Деклинација +14° 51' 53""
Положбен агол 27°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 18 јануари 1896
Други ознаки IC 107, UGC 986, MCG 2-4-41, CGCG 436-47

IC 1010галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1010 се споменува и како IC 107, UGC 986, MCG 2-4-41, CGCG 436-47.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 јануари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1010 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 1010 има привидни димензии од 1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 25 м 24,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 51' 53"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 27°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1010 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 5271.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]