IC 1006

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1006


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 23 м 28,2 с
Деклинација +33° 4' 58""
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 29 ноември 1899

IC 1006галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 ноември 1899 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1006 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 1006 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 23 м 28,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 4' 58"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1006 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 169774.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]