Прејди на содржината

IC 1002

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1002


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 19 м 2,2 с
Деклинација -17° 3' 40"
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 18 декември 1895
Други ознаки IC 93, MCG -3-4-43, IRAS 01165-1719

IC 1002галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1002 се споменува и како IC 93, MCG -3-4-43, IRAS 01165-1719.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 декември 1895 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1002 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 1002 има привидни димензии од 1,3' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 19 м 2,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 3' 40".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1002 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4724.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]