IC 1000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1000


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 18 m 42,2 s
Деклинација -17° 3' 1""
Положбен агол 69°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 6 октомври 1896
Други ознаки MCG -3-4-39

IC 1000 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1000 се споменува и како MCG -3-4-39.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 октомври 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1000 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 1000 има привидни димензии од 1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 18 m 42,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 3' 1"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 69°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1000 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4694.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]