IC 100

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 100


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 32 m 32,8 s
Деклинација -57° 12' 25"
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 155-50

IC 100 е галаксија во соѕвездието Мрежичка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 100 се споменува и како ESO 155-50.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 100 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 100 има привидни димензии од 1,1' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 32 m 32,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 12' 25".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 100 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13135.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]