Меѓународен астрономски сојуз

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од IAU)
Меѓународен астрономски сојуз
Union astronomique internationale
International Astronomical Union
Земји-членки на сојузот
Основанајули 28, 1919; пред 104 години (1919-07-28)
СедиштеПариз, Франција
Членство79 земји
12.664 поединци[1]
ПретседателЕвина ван Дисхук
Ген. секретарТереза Лаго
Мреж. местоIAU.org

Меѓународен астрономски сојуз или МАС (француски: Union astronomique internationale, UAI; англиски: International Astronomical Union, IAU) — професионално здружение на астрономи (на ниво на доктори на науки и повисоко) кои активно учествуваат во образованието и во истражувањата на полето на астрономијата.[2]

Седиштето на оваа меѓународна организација е во Париз. Во неа членуваат вкупно 79 земји, претставени од своите национални астрономски здруженија или заводи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fienberg, Rick (14 август 2015). „A New Tally of Individual IAU Members“ (PDF). Kai'aleleiaka. стр. 3. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-03. Посетено на 11 октомври 2016.
  2. За Меѓународниот астрономски сојуз (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]