House of Pain

Од Википедија — слободната енциклопедија
House of Pain
ПотеклоValley Stream, New York
ЖанровиРап
Период на активност1992-1996
ИздавачиTommy Boy Records
СоработнициCypress Hill
La Coka Nostra
Pete Rock
Членови
Everlast
Danny Boy
DJ Lethal
House of Pain, 2016

House of Pain (се чита: Хаус оф Пеин, буквално значи: Куќа на Болката) — Ирско-Американска рап група кои издале три албуми во раните средни деведесетти години. Групата била највеќе позната по хит песната „Jump Around“ во 1992, која била #3 во САД, #6 во Ирска и #8 во Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.

Историја на музичката група[уреди | уреди извор]

Подиг до слава (1991-1993)[уреди | уреди извор]

По неуспешната соло кариера, Everlast се здружил со DJ Lethal и средношколскиот пријател Danny Boy за да ја формираат House of Pain.[1] Групата била запишана во Tommy Boy Records, и нивниот House of Pain албум (1992) се продаваше масовно. Во албумот исто така учествуваше B-Real од групата Cypress Hill.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Strong, Martin C. (2000). The Great Rock Discography (5. изд.). Edinburgh: Mojo Books. стр. 462–463. ISBN 1-84195-017-3.