Holyland Модел на Ерусалим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 31°46′24″ СГШ; 35°12′08″ ИГД / 31.7732° СГШ; 35.2023° ИГД / 31.7732; 35.2023

Jerusalem Modell BW 2.JPG

Holyland Модел на Ерусалим е модел на Стариот град на Ерусалим од периодот од Вториот храм. Тоа беше прв пат се одржа во Holyland Хотел во Ерусалим. Тоа беше отворен во 1966 година, заедно со другите модели на античките структура модели на Израел. Во 2006 година моделот беше преместена на нова страница во Израел Музејот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]