Hoffmann & Hoffmann

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хофман и Хофман било германско пејачко дуо составено од браќата Мајкл Хофман (3 декември 1950 година, Карлсруе ) и Гинтер Хофман (4 октомври 1951 година, Карлсруе - 15 март 1984 година, Рио де Жанеиро, Бразил ). Имале неколку хитови во Германија и се познати по нивното учество на Евровизискиот натпревар во 1983 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Првиот успех на Хофманс бил во 1977 година со сингл „Himbeereis zum Frühstück“, германска верзија на „Crossfire“ од браќата Белими. Во следните неколку години имале уште четири помали успеси на синглови.

Евровизиски натпревар[уреди | уреди извор]

Во 1983 година, Хофманови учествувале во германскиот избор за песна на Евровизија, а нивната песна „Rücksicht“ („Предвид“) била избрана за да оди на 28-миот Евровизиски натпревар, кој се одржал на 23 април во Минхен . [1] "Rücksicht" заврши вечерта на респектабилно петто место од 20 записи. [2]

Пост-Евровизија[уреди | уреди извор]

„Rücksicht“ се покажал како најголем хит на кариерата на Хофман, но не се претворил во траен успех на кој се надевале браќата. Помалку од една година по нивниот настап на Евровизија, Гинтер Хофман извршил самоубиство, на возраст од 32 години, со скокање од хотелскиот прозорец во Рио де Жанеиро на 15 март 1984 година.

Потоа, Мајкл Хофман работел главно како продуцент и композитор за уметници, меѓу кои и ветераните на Евровизија, Гите Хенинг, Венке Мире и Никол. [3] Оттогаш тој стана производител на духовна и медитативна музика. [4]

Синглови[уреди | уреди извор]

  • 1977: „Himbeereis zum Frühstück“ (# 14)
  • 1979: „Alles,was ich brauche, bist Du“ (# 22)
  • 1980: „Wenn iich Dich verlier“ (# 35)
  • 1980: „ВWarten“ (# 61)
  • 1981: „Ein Engel unterm Dach“ (# 71)
  • 1983: „Rücksicht“ (# 8)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ESC National Finals database - 1983
  2. „ESC History - 1983“. Архивирано од изворникот на 2020-06-08. Посетено на 2019-05-05.
  3. ESC National Finals database - 1987
  4. „Short biography at SWR.de“. Архивирано од изворникот на 2019-05-05. Посетено на 2019-05-05.