Helios (encyclopedia)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Книгите, забележувате дека едната е од двата дела

Helios, поцелосно Helios New Encyclopedic Dictionary (грчки: Νεώτερο Εγκυκλοπαιδικό Λεξικό Ηλίου или: Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν Λεξικόν Ήλιος), е грчка енциклопедија со општо знаење. Нејзиното објавување започнало во 1945 година, додека нејзиното следно издание, било во 1960 година, со 18 тома.

Исто така види[уреди | уреди извор]

  • Список на грчки енциклопедии