Harmonia antipoda

Од Википедија — слободната енциклопедија
Harmonia antipoda
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Coleoptera
Семејство: Coccinellidae
Потсемејство: Coccinellinae
Племе: Coccinellini
Род: Harmonia
Вид: H. antipoda
Научен назив
Harmonia antipoda
(Boisduval, 1835)

Harmonia antipoda, позната како антиподнa бубамара, е вид на бубамара (семејство Coccinellidae) домородна за Нов Зеланд.[1] Се јавува во шумите на Северен Остров, и живее на мртви дрвја риму (Dacrydium cupressinum), како на лисјата така и под кората. Овие бубамари имаат кафеава боја, а долги се околу 3 мм. Друг вид бубамари од истиот род (Harmonia conformis) се јавуваат во Нов Зеланд, кој е многу поголем и позабележително обоен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Crowe, A. (2002). Which New Zealand Insect?. Auckland, N.Z.: Penguin. стр. 47. ISBN 0-14-100636-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]