Halo: Reach

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Halo: Reach
Изработувач(и) Bungie
Издавач(и) Microsoft Game Studios
Дизајнер Маркус Лето
Серијал Halo
Подлоги Xbox 360
Датум на издавање 14 септември 2010
Жанр(ови) Пукачка игра од прво лице
Режим(и) Самостоен, здружен и групен
Рејтинзи ACB: MA15+
BBFC: 15
ESRB: M
PEGI: 16
Медиум ДВД-9

Halo: Reach е пукачка видеоигра од прво лице изработена од Bungie и објавена од Microsoft Game Studios за играчката конзола Xbox 360. Reach беше издадена во Северна Америка, Австралија и Европа на 14 септември 2010[1]. Официјално најавена на E3 2009, Reach беше предходена од бета верзија која беше достапна на тие кои ја купиле Halo 3: ODST, со намера да се добие реакција од играчите за поправање на грешки и менување на стилот на играта. Reach е последната игра во серијалот изработена од страна на Bungie, бидејќи студиото на Microsoft, 343 Industries ќе ги изработува следните наслови од серијалот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mastrapa, Gus (24 мај 2010). „Halo: Reach Drops Sept. 14“. Wired. http://www.wired.com/gamelife/2010/05/halo-reach-release-date/. посет. 25 мај 2010 г.