HKS (компанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
HKS
ВидАкционерско друштво
Предлошка:JASDAQ
ДејностАвтомобилска, моторспорт
Основано1973
ОсновачХиројуки Хасегава
Гоичи Китагава
Седиште,
Клучни личности
Хиројуки Хасегава
Гоичи Китагава
ПроизводиАвтомобилски додатоци и тунирање
Доход7,226,380,000 јени (2020)[1]
Вработени
397 (август 2020)[1]
ПодружнициОбединетото Кралство, Тајланд
Мреж. местоwww.hks-power.co.jp
Демо-автомобил „Performer 86“ изграден од HKS за возење во Осака Auto Messe во 2014 година.

HKS (株式会社エッチ・ケー・エス, Kabushiki-gaisha Ecchi Kē Esu) ― јавна трговска компанија со главно седиште во Фуџиномија, во префектурата Шизуока, Јапонија, специјализирана за производство и продажба на резервни и дополнителни автомобилски делови и компоненти.

Историја[уреди | уреди извор]

HKS била створена во 1973 година од Хиројуки Хасегава, поранешен инженер од компанијата Јамаха Мотор и неговиот партнер Гоичи Китагава, додека почетниот капитал го обезбедувал Сигма Аутомотив (оттука и името HKS). Компанијата започнала со работа на подесување на мотори на бензин во барака за одгледување млеко во подножјето на планината Фуџи во Јапонија. Нивната цел била да дизајнираат и изградат мотори и компоненти со високи перформанси кои големите производители на изворна опрема не можеле, или не би сакале да ги произведуваат. Во јули 1974 година, Хасегава го конструирал и го изградил првиот комерцијализиран комплет за турбополначи за патнички автомобили, оттогаш развивајќи надградби на турбополначи и комплети за турбополначи со завртки кои подоцна станале основна дејност на HKS. Хасегава го создал и првиот комерцијално достапен електронски турбо тајмер и контролер за засилување.

HKS е јавна трговска компанија со меѓународна продажна и дистрибутивна мрежа која ги опфаќа Азија, Европа, Австралија и Америка за да ја поддржи својата база на клиенти. Денес, компанијата сè уште се наоѓа во близина на планината Фуџи со нејзиниот главен производствен капацитет и капацитет за истражување и развој во градот Фуџиномија, префектура Шизуока. Подружни компании се основани во Кембриџшир, Англија (HKS Европа), Бангкок, Тајланд (HKS Тајланд). HKS САД била основана во 1982 година, но престанала со работа во 2011 година, а HKS наместо тоа избрала да користи дистрибутери на големо за да се справи со нивниот синџир на снабдување во САД. Motovicity Distribution биле избрани за складиште во Северна Америка и во мај 2020 година, средствата на Motovicity Distribution биле купени од страна на Turn 14 Distribution која моментално се занимава со овластена дистрибуција на производите на HKS во Соединетите Држави.

Производи[уреди | уреди извор]

HKS им нуди на јапонските домашни модели на автомобили широк спектар на резервни делови, почнувајќи од внатрешните делови на моторот, како што се поврзувачките шипки и брегастите оски до надворешните делови како што се издувните вентили, комплетите за интеркулери, целосни издувни системи, турбо комплети, системи за управување со моторот и друга електроника за перформанси.

Компанијата, исто така, го произвела авионскиот мотор HKS 700E, во нејзината подружница, HKS Aviation,[2][3][4] но подружницата оттогаш престана со работа.[5]

Моторспорт[уреди | уреди извор]

Во 1984 година, HKS го поддржал моторот Fj20et 'HKS WORLD TRADE SILVIA S12' кој се натпреварувал во JSS (Јапонско суперспортско) првенство со возачот Сеичи Содејама.

Од доцните 1980-ти, HKS потоа се натпреварувал во многу облици на мотоспорт, вклучувајќи драг трки, JTCC, JGTC, F3, Д1 Гранд При, Супер моторцикли, плус многу други. Тие, исто така, спонзорираат многу тркачи да го носат името HKS и да станат дел од тимот на HKS. Во минатото, тие особено користеа такви како Ентони Рид (Супертуринг/JTCC), Тецуја Кавасаки (драг трки), Нобутеру Танигучи (Гранд при, Д1 и Временски трки), Акира Иида (Временски трки) да возат за нивниот внатрешен тим.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Автомобилите подесени од HKS се прикажани во серијалите на видео игри како што се Need for Speed и Gran Turismo.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „企業情報 - 会社概要 | HKS“. www.hks-global.com. Посетено на 13 декевмри 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. Cliche, Andre: Ultralight Aircraft Shopper's Guide 8th Edition, page G-9 Cybair Limited Publishing, 2001. ISBN 0-9680628-1-4
  3. HKS (n.d.). „HKS Aviation“. Архивирано од изворникот на 13 октомври 1999. Посетено на 13 декевмри 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  4. HKS (n.d.). „HKS 700E Specifications“. Архивирано од изворникот на 13 октомври 1999. Посетено на 13 декевмри 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  5. „LSA ENGINE BUSINESS“. www.hks-global.com. Посетено на 13 декевмри 2021. line feed character во |title= во положба 12 (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)