HD 191829

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 191829
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 14м &1000000000000001900000019с[1][2]
Деклинација −52° 26′ &1000000000000004400000044″[1][2]
Прив. величина (V) 5.65[1][2]
Особености
Спектрален тип K4III[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 1.5[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 14 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.02 млс
Други ознаки
CP-5211643,SAO 246495,HD 191829,HR 7714
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 191829 (CP-5211643, SAO 246495,HR 7714) — ѕвезда со привидна величина од 5.65, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 14м &1000000000000001900000019с и деклинација −52° 26′ &1000000000000004400000044″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 "Pulsating variable Star". SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 "VizieR Detailed Page". Посетено на 2012-07-13.