Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Grand Theft Auto IV:
The Lost and Damned
Grand Theft Auto IV coverart.jpg
Изработувач(и) Rockstar North
Rockstar Toronto (ЛС)
Издавач(и) Rockstar Games
Дистрибутер Take-Two Interactive
Серијал Grand Theft Auto
Погон RAGE,
Euphoria (движечки погон)[1]
Подлоги Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360
Датум на издавање Xbox 360
17 февруари 2009
PlayStation 3, Windows

СА 13 април 2010[2]
ЕВР 16 април 2010[2]

Жанр(ови) Песочник, пукач од трето лице, акциона авантура
Режим(и) Самостоен, групен
Медиум Блу-реј диск, ДВД, дигитално преземање
Побарувања Grand Theft Auto IV
Начин на
контролирање
Гејмпад, тастатура и глувче

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned е првото од двете епизодични раширувања на верзиите на Grand Theft Auto IV за Xbox 360, PlayStation 3 и ЛС, изработена од Rockstar North. Првично е издадена за Xbox 360 на 17 февруари 2009[3] и за PlayStation 3 и Windows на 13 април 2010 година.[2] Ова е третото раширување од серијалот Grand Theft Auto (првото од Grand Theft Auto: London, 1961, издадено во 1999 година) и дванаесеттото издание воопшто.

The Lost and Damned има нов протагонист, Џони Клебиц, кој е член на моторџиската банда „The Lost“ (Изгубените) од Либерти Сити, која се среќава и низ Grand Theft Auto IV. Ден Хаузер, потпретседателот на творечкиот развој во Rockstar Games, тврди дека оваа епизода ќе прикаже „поинаква страна на Либерти Сити“.[4] Џеронимо Барера, потпретседател на развој на производи во Rockstar Games, изјавил дека епизодите се експерименти бидејќи не се сигурни дали има доволно корисници со пристап до интернет на Xbox 360.[5] Главниот финансиски директор на Take-Two Interactive, Лејни Голдстин откри дека Microsoft платиле вкупно 50 милиони долари за првите две епизоди.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бојер, Брендон (29 јуни 2007). „Product: Grand Theft Auto IV Using NaturalMotion's Euphoria“. Gamasutra. CMP Game Group. http://www.gamasutra.com/php-bin/news_index.php?story=14526. посет. 3 април 2008 г. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City Gets Delayed. IGN. 18 март 2010. http://ps3.ign.com/articles/107/1078600p1.html. посет. 18 март 2010 г. 
  3. Брамвел, Том (22 јануари 2009). „Rockstar prices GTAIV: Lost and Damned“. Eurogamer. http://www.eurogamer.net/articles/rockstar-prices-gtaiv-the-lost-and-damned. посет. 22 јануари 2009 г. 
  4. Снајдер, Мајк. „'Grand Theft Auto' yields road to the 'Lost and Damned'“, USA Today, 20 ноември 2008 (посет. 20 ноември 2008 г).
  5. „Grand Theft Auto IV: Rockstar Experimenting with Episodic Content“. Kotaku. 11 февруари 2008. http://kotaku.com/354716/rockstar-experimenting-with-episodic-content. посет. 12 февруари 2008 г. 
  6. „Take-Two F2Q07 (Qtr End 4/30/07) Earnings Call Transcript“. SeekingAlpha. 11 јуни 2007. http://seekingalpha.com/article/38017. посет. 17 јуни 2007 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]