Google Chrome OS

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Chrome OS
Google Chrome Icon
Компанија / развивач Google Inc.
Програмиран во C, C++
Фамилија на ОС Unix-like
Работна состојба Source code released as Chromium OS
Менаџер за пакети Portage
Поддржани платформи x86, ARM
Тип на јадро Monolithic (Linux)
Основен кориснички посредник Graphical (Web-based)

Chrome OS е иден, отворен оперативен систем, дизајниран од Google, и да работи само со веб апликации.