Gmail

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gmail
Вид место
електронско писмо
Достапно на105 јазици
СопственикGoogle
СоздавачПол Бакхејт
Адресаgmail.com
Комерцијалнода
Зачленувањепотребно
Корисници1.4 милијарди[1][2]
Пуштено1 април 2004 (2004-04-01)
Тековна состојбаактивна

Gmail (транскрипција: џимејл) — бесплатен сервис за електронска пошта развиен од Google. Корисниците можат да пристапат до Gmail на интернет и да користат програми од трети страни што ја синхронизираат содржината на е-поштата преку ПОП- или ИМАП-протоколи. Gmail своите почетоци ги имала како ограничена бета-верзија на 1 април 2004 година и ја завршила својата фаза на тестирање на 7 јули 2009 година.

На почетокот, Gmail имала почетна понуда со капацитет за складирање на еден гигабајт по корисник, значително повисок износ од понудените конкуренти во тоа време. Денес, услугата доаѓа со 15 гигабајти складирање. Корисниците можат да примаат електронско пораки до 50 мегабајти по големина, вклучувајќи прилози, а можат да испраќаат пораки до 25 мегабајти. За да испраќаат поголеми податотеки, корисниците можат да вметнуваат податотеки од Google Drive во пораката. Gmail има интерфејс за пребарување, ориентиран кон пребарување и „разговор за разговор“, сличен на семрежен форум. Услугата е забележлива кај развивачите на мрежите страници за нејзиното рано донесување на Ајакс .

Поштенските опслужувачи на Gmail автоматски ги скенираат електронските пораки за повеќе намени, вклучително и за филтрирање на спам и злонамерни програми и за додавање на рекламни пораки до поштата. Оваа рекламна практика е значително критикувана од страна на застапниците за заштита на приватноста поради загриженоста за неограничено задржување на податоци, леснотијата за следење од трети лица, корисниците на други даватели на е-пошта кои не се согласиле со политиката при испраќање електронски пораки до Gmail адресите и потенцијалот за промена на Гугл нејзините политики за дополнително намалување на приватноста преку комбинирање на информации со други податоци за користење на Гугл. Компанијата е предмет на тужби во врска со овие прашања. Гугл изјавил дека корисниците на е-пошта морале „нужно да очекуваат“ нивните пораки да бидат предмет на автоматска обработка и тврдат дека услугата се воздржува од прикажување реклами до потенцијално чувствителни пораки, како што се оние кои ги споменуваат расата, религијата, сексуалната ориентација, здравјето или финансиските извештаи . Во јуни 2017 година, Гугл го објавил претстојниот крај на употребата на контекстуални Gmail содржини за рекламни цели, наместо да се потпира на податоците собрани од користењето на другите услуги.[3]

До февруари 2016 година, Gmail имал една милијарда активни корисници ширум светот.[4]

Особености[уреди | уреди извор]

Складирање[уреди | уреди извор]

Податотека:Gmail 2004.png
Gmail Webmail интерфејсот како што првично се појави

На 1 април 2004 година, Gmail бил лансиран со еден гигабајт (GB) простор за складирање, значително поголем износ од конкурентите понудени во тоа време.[5]

На 1 април 2005 година, првата годишнина од Gmail, границата била двојно зголемена на два гигабајти складирање. Жорж Харик, директор за управување со производи за Gmail, изјавил дека Google „ќе продолжи да дава повеќе простор за луѓето засекогаш“.[6]

На 24 април 2012 година Гугл го објавил зголемувањето на складирањето вклучено во Gmail од 7,5 на 10 гигабајти како дел од лансирањето на Google Drive.[7]

На 13 мај 2013 година, Гугл го објавил целокупното спојување на складирање преку Gmail, Google Drive и Google + Photos, овозможувајќи им на корисниците 15 гигабајти вклучено складирање меѓу трите услуги.[8][9]

Корисниците можеле да купат дополнително складирање, споделено помеѓу Gmail, Google Drive и Google + Photos, преку план за месечна претплата од Google One. Од 2018 , се вклучува и складирање до 15 гигабајти, а платените планови се достапни за до 30 терабајти за лична употреба.[10]

Постојат и ограничувања за чување на поединечни пораки на Gmail. Една порака, вклучувајќи ги сите прилози, не може да биде поголема од 25 мегабајти .[11] Ова било изменето во март 2017 година, за да дозволи примање на е-пошта до 50 мегабајти, со граница за испраќање на е-пораки кои пречекоруваат 25 мегабајти.[12][13] За да испраќаат поголеми податотеки, корисниците можат да вметнуваат податотеки од Google Drive во пораката.[14]

Посредник[уреди | уреди извор]

Корисничкиот посредник на Gmail првично се разликувал од другите мрежни системи со фокус на пронаоѓање е -пошта преку пребарување и разговори, групирајќи неколку пораки помеѓу две или повеќе лица на една страница, приод кој подоцна бил копиран од неговите конкуренти.[15]

Интерфејсот на Гмаил исто така користи „етикети“ (тагови) кои ги заменуваат конвенционалните папки и обезбедуваат пофлексибилен метод за организирање на електронската пошта, филтри за автоматско организирање, бришење или препраќање на дојдовните пораки до други адреси и автоматско означување на пораките како „важно“.

Редизајнот во 2011 година[уреди | уреди извор]

Во ноември 2011 година, Гугл започнал со редизајнирање на својот интерфејс што го „поедноставил“ изгледот на Gmail во минималистички дизајн за да обезбеди поконзистентен изглед во своите производи и услуги, како дел од целокупната промена во дизајнот на Гугл. Големите редизајнирани елементи вклучувале рационализиран преглед на разговор, можеле да се конфигурираат густината на информациите, нови теми со повисок квалитет, големата лента за навигација со секогаш видливи етикети и контакти и подобро пребарување.[16][17] Корисниците биле во можност да го прегледуваат новиот дизајн на интерфејсот неколку месеци пред официјалното објавување, како и да се вратат на стариот интерфејс, до март 2012 година, кога Гугл ја прекинал можноста за враќање и завршување на транзицијата кон новиот дизајн за сите корисници.[18]

Вметнато сандаче[уреди | уреди извор]

Во мај 2013 година, Гугл го ажурирал Gmail Inbox со јазичиња кои дозволуваат апликацијата да ги категоризира електронските пораки на корисникот. Петте јазичиња се: примарни, социјални, промоции, новости и форум. Покрај опциите за прилагодување, целото ажурирање можело да биде оневозможено, овозможувајќи им на корисниците да се вратат во традиционалната структура на дојдовните пораки.[19][20]

Редизајнот во 2018 година[уреди | уреди извор]

Во април 2018 година, Гугл вовел нов изглед за Gmail. Новиот редизајн го следел материјалниот дизајн на Гугл, а промените во корисничкиот интерфејс вклучувале употреба на производот на Google Product Sans. Другите ажурирања вклучувале доверлив режим, кој му овозможувал на испраќачот да постави датум на истекување за чувствителната порака или целосно да го отповика, интегрирано управување со права и двофакторска проверка .[21]

Филтер за спам[уреди | уреди извор]

Филтрирањето на спам на Gmail имал систем управуван од заедницата: кога секој корисник ја означувал е-поштата како спам, ова обезбедувало информации кои му помагале на системот да идентификува слични идни пораки за сите корисници на Gmail.[22]

Во ажурирањето во април 2018 година, банерите за филтрирање на спам добиле редизајн, со поголеми букви.

Функцијата Gmail Labs, воведена на 5 јуни 2008 година, им овозможила на корисниците да тестираат нови или експериментални одлики на Gmail. Корисниците можеле да ги овозможат или оневозможат функциите на Labs селективно и да дадат повратни информации за секој од нив. Ова им овозможило на инженерите на Gmail да добијат кориснички внес за новите функции за да ги подобрат и исто така да ја проценат нивната популарност.[23]

Сите лабораториски функции се експериментални и се предмет на престанок во секое време.[24]

Пребарување[уреди | уреди извор]

Gmail вклучува лента за пребарување на пораки. На лентата за пребарување исто така може да пребарувате контакти, податотеки зачувани во Google Drive, настани од Google Calendar и Google Sites.[25][26][27]

Во мај 2012 година, Gmail ја подобрил функционалноста за пребарување за да ги вклучат авто-целосните предвидувања од е-пораките на корисникот.[28]

Функцијата за пребарување на Gmail не поддржувала пребарување на фрагменти од зборови (исто така познати како 'пребарување на подниз' или 'пребарување на делумен збор'). Постојат обjекти за обjавување.[28]

Јазична поддршка[уреди | уреди извор]

Од март 2015 , изгледот на Gmail поддржува 72 јазици, вклучувајќи: арапски , баскиски , бугарски , каталонски , кинески (поедноставен) , кинески (традиционален) , хрватски , чешки , дански , холандски , англиски (САД и О.К.) , естонски , финска , француски , германски , грчки , гуџаратски , хебрејски , хинди , унгарски , исландски , индонезиски , италијански , јапонски , канада , корејски , летонски , литвански , малајски , малајалски, маратски , норвешки, полски , панџапски , португалски (Бразил и Португалија), романски , руски , српски , синхалски , словачки , словенечки , шпански , шведски , тагалог , тамилски , телугуански , тајландски , турски , украински , урду , виетнамски , велшки и зулу .[29]

Стилови за внесување[уреди | уреди извор]

Во октомври 2012 година, Гугл објавил над 100 виртуелни тастатури, транслитерации и методи на уредување за Gmail, овозможувајќи им на корисниците различни типови на стилови на внесување за различни јазици.[30][31]

Во октомври 2013 година, Гугл додал поддршка за внес на ракописен стил на Gmail.[32]

Во август 2014 година, Gmail станал првиот главен оператор за е-пошта кој им овозможувал на корисниците да испраќаат и примаат е-пошта од адреси со ознаки и писма надвор од латинската азбука .[33][34]

Платформи[уреди | уреди извор]

Мрежни прелистувачи[уреди | уреди извор]

Верзијата со „основен ХТМЛ“ на Gmail ќе работи на скоро сите прелистувачи. Модерната „Ајакс“ верзија е официјално поддржана во тековните и претходните поголеми изданија на Google Chrome, Mozilla Firefox, Windows Internet Explorer, Microsoft Edge и Safari.[35][36]

Во август 2011 година, Гугл го претставил Gmail Offline, апликација со ХТМЛ5 за обезбедување пристап до услугата за време кога сте надвор од мрежно покривање. Gmail Offline работела во прелистувачот на Гугл Хром и можела да се преземе од мрежната продавницата на Хром .[37][38][39]

Во прилог на мајчини апликации на iOs и Android, корисниците можеле да пристапат до Gmail преку мрежниот прелистувачот на мобилниот уред.[40]

Мобилен[уреди | уреди извор]

Податотека:Gmail mobile screenshot.png
Gmail работи на Андроид

Gmai имал матични апликации за IOS уреди [41] (вклучувајќи го ајфон , ајпад) и за уреди со Андроид .[42]

Во ноември 2014 година Гугл вовел функционалност во апликацијата Gmail Android која овозможувала испраќање и примање е-пошта од не-џимејл адреси (како што се Yahoo! или Outlook.com) преку ПОП или ИМАП.[43]

Во ноември 2016 година, Гугл ја редизајнирала апликацијата Gmail за иОс платформата, со што го завршиле првиот комплетен визуелен ремонт после 4 години неменување. Ажурирањето додало многу повеќе употреба на бои, погласни транзиции и додавање на неколку „високобарани“ функции, вклучително и врати испратено, побрзо пребарување со инстант резултати и предлози за правописот и преврти за архивирање / бришење.[44][45]

Во мај 2017 година, Гугч го ажурирал Gmail на Андроид за да се заштити од фишинг-напади.[46][47][48] Медиумските продавници забележале дека новата заштита била најавена во услови на широко распространет фишинг-напад врз комбинација од Gmail и документацијата на Google Docs која се случила во истиот ден.[47][48]

Подоцна во мај, Гугч го најавил додавањето на „паметно враќање“ на Gmail на Андроид и иОС. „Паметен одговор“, функција која првично била пуштена за Инбокс на Гугл од Gmail, скенирала пораки за информации и користела вештачка интелигенција на машината за да понудат три одговори кои корисникот може да ги изменува и испраќа. Функцијата е ограничена само на англискиот јазик при лансирање, со претстојната поддршка за шпански, а подоцна и други јазици.[49][50]

Gmail Inbox, друга апликација од тимот на Gmail, исто така е достапна за иОС [51] и Андроид [52] уреди.

Програмите од трети страни можат да се користат за пристап до Gmail, со користење на ПОП или ИМАП протоколи.[53]

Приемно сандаче на Gmail[уреди | уреди извор]

Во октомври 2014 година, Гугл го претставил Gmail Inbox. Опцијата била развиена од тимот на Gmail, но служи како „сосема поинаков вид на Инбокс (приемно сандаче)“. Услугата била направена за да им помогне на корисниците да се справат со предизвиците на активната е-пошта. Цитирајќи прашања како што се одвлекување на вниманието, тешкотии во наоѓање важни информации закопани во пораките и добивање на повеќе пораки од било кога, Gmail Inbox имале неколку важни разлики од Gmail вклучувајќи ги и пакетите кои автоматски ги расклопувале пораките од истата тема заедно, пораки и потсетници, асистирале и одлагање, кои му помагале на корисникот во ракување со дојдовните пораки во соодветно време.[54][55][56]

Gmail Inbox станал достапен во јавноста во мај 2015 година.[57] Во септември 2018 година, Гугл објавил дека ќе ја прекине услугата во март 2019 година, повеќето од нејзините клучни одлики биле инкорпорирани во стандардната Gmail услуга.[58]

Интеграција со производи на Гугл[уреди | уреди извор]

Во август 2010 година, Гугчл објавил приклучок кој обезбедувал интегрирана телефонска услуга во рамките на Google Chat на Gmail. Функцијата првично немала официјално име, при што Гугл ја именувала како „Гуглов глас во џимејл разговор“ и „повик на телефони во џимејл“.[59][60][61] Услугата евидентирала преку еден милион повици во 24 часа.[61][62] Во март 2014 година, Google Voice бил прекината и заменета со функционалност од Google Hangout, друга комуникациска платформа од Гугл.[63][64]

На 9 февруари 2010 година, Гугл ја започнала својата нова алатка за друштвено вмрежување, Google Buzz, која е интегрирана со Gmail, овозможувајќи им на корисниците да споделуваат линкови и медиуми, како и ажурирани статуси.[65] Google Buzz била прекината во октомври 2011 година, заменета со нови функционалности на Google+, тогашната нова платформа за друштвено вмрежување на Гугл.[66][67]

Gmail била интегрирана со Гугл+ во декември 2011 година, како дел од напорите да ги има сите информации на Гугл на една сметка на Гугл, со централизиран кориснички профил на Гугл+.[68] Реакцијата од овој потег предизвикала Гугл да се повлече и да го отстрани барањето за корисничка сметка на Гугл+, задржувајќи ја само приватната сметка на Гугл без профил, почнувајќи од јули 2015 година.[69]

Во мај 2013 година Гугл објавил интеграција помеѓу Google Wallet и Gmail, што ќе им овозможел на корисниците на Gmail да испраќаат пари како прилози за е-пошта. Иако испраќачот морал да користи Gmail сметка, примачот не требал да користи Gmail адреса.[70][71] Функцијата немала трансакциски такси, но постоеле ограничувања на износот на пари што може да се испрати.[72] Првично достапна само на интернет, оваа функција била проширена на апликацијата Андроид во март 2017 година, за луѓето што живеат во САД.[73][74]

Во септември 2016 година, Гугл ја објавил Google Travel, апликација која, врз основа на информации од Gmail пораките на корисникот, автоматски генерирала патни картички. Патничката карта содржела детали за маршрутата, како што се авио билети и изнајмувања на автомобили, и препорачувала активности, храна и пијалаци и атракции засновани на локација, време и интереси. Апликацијата исто така имала офлајн функционалност.[75][76] Во април 2017 година, Google Travel добила ажурирање додавајќи неколку значајни одлики. Апликацијата, исто така, го скенирала Gmail за автобус и билети за воз, и им овозможувала на корисниците рачно да внесуваат резервации за патување. Корисниците можеле да испраќаат детали за патувањето до е-пошта на други корисници, и ако примателот исто така има Google Travel, информациите ќе биле автоматски достапни и во нивните апликации.[77][78]

Безбедност[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Гугл поддржала сигурен ХТТПС од денот кога го лансирала. Во почетокот, тоа било само стандардно на страницата за најава, причина што ја изјавил инженерот на Гугл, Ариел Ридеуут, била поради тоа што ХТТПС направила „вашата пошта да е побавна“. Сепак, корисниците можеле рачно да се префрлат на безбеден режим на ХТТПС во сандачето за влез по пријавувањето. Во јули 2008 година, Гугл ја поедноставила способноста рачно да го вклучи безбедниот режим, со превртување во менито за поставки.[79]

Во 2007 година, Гугл фиксирала безбедносно прашање за скенирање на повеќе локации, што им овозможило на напаѓачите да соберат информации од Gmail списоците за контакти.[80]

Во јануари 2010 година, Гугл почнал да го користи ХТТПС како стандарден за сите корисници.[81]

Во јуни 2012 година била воведена нова безбедносна функција за заштита на корисниците од напади спонзорирани од државата. Банер ќе се појави на врвот на страницата која ги предупредувала корисниците на неовластен пристап.[82][83]

Во март 2014 година, Гугл објави дека шифрираната ХТТПС врска ќе се користела за испраќање и примање на сите Gmail пораки и „секоја е-порака што ја праќате или примате 100% од нив биле криптирани додека се движат внатрешно“ преку системите на компанијата .[84]

Секогаш кога е можно, Gmail користиел безбедносен слој за транспортниот слој (ТЛС) за автоматско шифрирање на испратените и примените пораки. Мрежно и на уредите на Андроид , корисниците можеле да проверат дали пораката е криптирана со проверка дали пораката има затворен или отворен црвен катанец.[85]

Гмаил автоматски ги скенирал сите дојдовни и излезни e-пораки за вируси во прилозите на е-поштата. Од безбедносни причини, некои типови на податотеки, вклучувајќи ги и извршните податотеки, не смееле да бидат испратени во е-пораки.[86]

На крајот од мај 2017 година, Гугл објавил дека применувал технологија за машинско учење за да ги идентификува пораките со фишинг и спам, со точност за откривање од 99,9%. Компанијата исто така објавила дека Gmail селективно ќе одложел некои пораки, приближно 0,05% од сите, за да извршат подетални анализи и детали за збир на податоци за да ги подобрат своите алгоритми.[87][88]

Трета енкрипција во транзит[уреди | уреди извор]

Во Извештајот за транспарентност на Гугл под поглавјето „Побезбедна е-пошта“, тој давал информации за процентот на е-пораки шифрирани при транзит помеѓу Gmail и трети страни кои се даватели на е-пошта.[89]

Потврда во два чекори[уреди | уреди извор]

Gmail поддржувал потврда во два чекори , опционална дополнителна мерка за корисниците за да ги заштитат своите сметки при пријавувањето.[90]

Откако е овозможено, од корисниците се барало да го потврдат својот идентитет користејќи втор метод откако ќе влезат во нивното корисничко име и лозинка кога се пријавуваат на нов уред. Вообичаените методи вклучувале внесување на код испратен до мобилен телефон на корисникот преку текстуална порака, внесување на код со помош на апликацијата за паметен телефон на Гугл или со вметнување на физички безбедносен клуч во УСБ-портата на компјутерот.[91]

Користењето на безбедносен клуч за проверка во два чекори била ставена на располагање како опција во октомври 2014.[92][93]

24-часовно заклучување[уреди | уреди извор]

Ако алгоритам го открие она што Гугл го нарекувал „абнормална употреба што може да укаже дека вашата сметка е компромитирана“, сметката можела автоматски да се заклучи за од една минута до 24 часа, во зависност од видот на откриената активност. Наведените причини за заклучување вклучуваат:[94]

 • Примање, бришење или преземање големи количини на пошта преку ПОП или ИМАПза краток временски период.
 • Испраќање на голем број пораки што не се испраќаат (пораки што отскокнуваат назад).
 • Користење софтвер за делење на податотеките или за чување на податотеки, екстензии на прелистувачи или софтвер од трети страни кој автоматски се пријавувал во вашата сметка.
 • Оставете повеќе отворени инстанци на Gmail.
 • Прашања поврзани со прелистувачот.

Политика против детската порнографија[уреди | уреди извор]

Гугл се борел против детската порнографија преку опслужувачите на Gmail во соработка со Националниот центар за исчезнати и експлоатирани деца (НЦМЕЦ) за да најдат деца кои страдаат од злоупотреба низ целиот свет. Во соработка со НЦМЕЦ, Google создава база на податоци за детска порнографија. Секоја од сликите добивале уникатен број познат како раздробник (hash). Гугл потоа го скенирала Gmail во потрага по единствениот раздробник. Кога се наоѓаале сомнителни слики, Гугл го пријавувал инцидентот до соодветните национални власти.[95]

Историја[уреди | уреди извор]

Идејата за Гмаил била развиена од Пол Бухит неколку години пред да била објавена на јавноста. Проектот бил познат под името Карибу. За време на раниот развој, проектот бил зачуван во тајност од повеќето инженери на Гугл. Ова се променило откако проектот станувал сè подобар и подобар, а до почетокот на 2004 година речиси сите го користеле за да пристапат до внатрешниот систем за електронска пошта на компанијата.[96]

Gmail бил објавен во јавноста од Гугл на 1 април 2004 година како ограничена бета верзија.[97]

Во ноември 2006 година, Гугл почнал да нуди апликација на Gmail за мобилни телефони засновани на Jава .[98]

Во октомври 2007 година, Гугл започнал процес на преработка на делови од кодот што го користел Gmail, што ќе ја направи услугата побрза и ќе додаде нови функции, како кратенки за тастатура и можност за обележување на специфични пораки и пребарувања по е-пошта.[99] Gmail, исто така, додадел ИМАП поддршка во октомври 2007 година.[100]

Ажурирањето во јануари 2008 година ги променило елементите на користењето на Jaва[101] од Gmail и резултирала со неуспех на скрипта од трети лица што некои корисници ја користеле. Гугл го потврдил ова прашање и им помогнал на корисниците да немаат проблеми.[102]

Gmail излегол од бета статусот на 7 јули 2009.[103]

Раст[уреди | уреди извор]

Во јуни 2012 година, Гугл објави дека Gmail имал 425 милиони активни корисници на глобално ниво.[104] Во мај 2015 година, Гугл објавил дека Gmail имал 900 милиони активни корисници, од кои 75% ја користат услугата на мобилни уреди.[105] Во февруари 2016 година, Гугл објави дека Gmail поминал 1 милијарда активни корисници.[4][106] Во јули 2017 година, Гугл објавил дека Gmail поминал 1,2 милијарди активни корисници.[107]

Критика[уреди | уреди извор]

Приватност[уреди | уреди извор]

Google имал една политика за приватност која ги покрива сите свои услуги.[108]

Гугл тврдел дека Gmail се воздржува од прикажување на реклами што се наоѓаат до потенцијално чувствителни пораки, како што се оние што споменуваат раса, религија, сексуална ориентација, здравствени или финансиски извештаи.[109]

Застапниците за заштита на приватноста изразиле загриженост во врска со оваа практика. Загриженоста вклучува дека дозволувајќи поштенска содржината да биде прочитана од страна на машина (за разлика од лице) може да му дозволи на Гугл да задржи неограничено количество информации засекогаш. Автоматското скенирање на податоци во позадина го зголемува ризикот дека очекувањата за приватност во користењето на е-пошта ќе бидат намалени или уништени.

Тужби[уреди | уреди извор]

Во март 2011 година, поранешен корисник на Gmail во Тексас го тужел Гугл , тврдејќи дека неговата Gmail услуга ја нарушувала приватноста на корисниците преку скенирање на електронски пораки за да им служи на соодветни реклами.[110]

Во јули 2012 година, некои жители на Калифорнија поднеле две тужби против Гугл и Јаху! , тврдејќи дека илегално ги прекинувале електронските пораки испратени од поединечни не-џимејл или не-јаху е-пошта на корисниците до Gmail и Јаху!

Услови за ажурирањето на услугите[уреди | уреди извор]

Гугл ги ажурирал условите за користење на Gmail во април 2014 година за да создаде целосна транспарентност за своите корисници во врска со скенирањето содржини на е-поштата. Релевантната ревизија гласела: „Нашите автоматски системи ја анализираат содржината (вклучувајќи ги и пораките) за да ви ги достават лично релевантните функции на производот, како што се прилагодени резултатите од пребарувањето, прилагодена реклама и откривање на спам и злонамерни програми. Оваа анализа се одвива кога содржината е испратена, примена и кога е зачувана.“ Портпаролот на Гугл објаснил дека корпорацијата сакала своите политики „да биле едноставни и лесни за корисниците да ги разберат“.

Како одговор на ажурирањето, Џим Килок, извршен директор на групата за отворени права, изјавил: „Навистина опасни работи што ги правил Гугл се нешта како што се информациите што се чуваат во анализата, колачињата во рекламирањето и профилирањето кое тој може да го направи кај поединечните сметки“.[111]

Рекламна кампања на Microsoft против Google[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, Мајкрософт објавил рекламна кампања за напад на Гугл за скенирање на е-пораки, тврдејќи дека повеќето корисниците не се свесни дека Гугл ги следел нивните лични пораки сè со цел да испорача насочени реклами. Мајкрософт тврдел дека нејзиниот електронски сервис Outlook не ја скенирал содржината на пораките и портпаролот на Микрософт го нарекол прашањето за приватност „криптонитот на Гугл“. Како одговор, Google изјавил: „Ние работиме напорно за да бидете сигурни дека рекламите се безбедни, ненаметливи и релевантни.“

Други прашања за приватност[уреди | уреди извор]

Нападот од Кина во 2010 година[уреди | уреди извор]

Во јануари 2010 година, Гугл откриле „високо софистициран“ сајбер-напад врз неговата инфраструктура која потекнува од Кина. Целите на нападот биле кинески активисти за човекови права, но Гугл открил дека сметките што им припаѓаат на европските, американските и кинеските активисти за човекови права во Кина биле „рутински пристапувани од трети страни“. Покрај тоа, Гугл изјавил дека нивната истрага покажала дека на сличен начин биле „најмалку“ 20 други големи компании од „широк спектар на бизниси“ - вклучувајќи ги и секторите за интернет, финансии, технологија, медиуми и хемиски сектори. Гугл бил во процес на известување за овие компании и исто така работела со релевантните американски власти. Во контекст на нападите, Гугл ја подобрила безбедноста и архитектурата на својата инфраструктура и ги советувала поединечните корисници да инсталираат анти-вирус и анти-шпионски софтвер на своите компјутери, да ги ажурираат своите оперативни системи и мрежните прелистувачи и да бидат претпазливи при кликање на Интернет линкови или кога споделувале лични информации во инстант пораки и пораки.[112][113]

Интеграција на друштвените мрежи[уреди | уреди извор]

Во февруари 2010 година, лансирањето на Google Buzz, поранешна друштвена мрежа поврзана со Gmail, веднаш предизвикала критики за јавно споделување на деталите за контактите на корисниците, освен ако стандардните поставки не се сменат.[114][115] Новата Gmail функција била лансирана во јануари 2014 година, при што корисниците можеле да испраќаат е-пошта на луѓе со сметки на Гугл+ иако не ја знаат е-адресата на примачот. Марк Ротенберг, претседател на Информативниот центар за електронски информации за приватност , ја нарекол „вознемирувачка“ и го споредил со недостатокот на приватност на Google Buzz.[116]

ДвоенКлик[уреди | уреди извор]

Во јуни 2016 година, Јулија Ангвин од ПроПублика пишувала за ажурираната политика на приватност на Гугл , која ја избришала клаузулата која наведувала дека Гугл не би ги комбинирал информациите за колачиња за прелистување на мрежни места на ДвоенКлик со лични информации од другите услуги. Оваа измена им овозможи на Гугл да ги спои личните податоци на корисниците од различни Гугл услуги за да создаде еден обединет профил за секој корисник. По објавувањето на статијата, Google стапил во контакт со ПроПублика за да изјави дека спојувањето нема да вклучува Gmail клучни зборови во рекламното насочување.[117]

Испади[уреди | уреди извор]

Gmail доживеал најмалку седум прекини само во 2009 година, предизвикувајќи сомнежи за сигурноста на нејзината услуга.[118][119] Таа доживеала нов прекин на 28 февруари 2011 година, во која грешка предизвикала сметките на Gmail да бидат празни. Гугл изјавил во блогот дека „е-поштата никогаш не била изгубена“ и дека е во тек реставрација.[120] Друг прекин настанал на 17 април 2012,[121] 24 септември 2013,[122] 24 јануари 2014 година [123] и на 29 јануари 2019 година.[124]

Гугл изјавил дека „Gmail останува повеќе од 99,9% достапен за сите корисници, а ние сме посветени на одржување настани како што е денес забележливо за нивната реткост“.[125]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Smith, Craig (April 23, 2014). „18 Amazing Gmail Facts and Statistics“. expandedramblings.com. DMR. Посетено на October 27, 2018.
 2. Swearingen, Jake. „Gmail Gets a Major Face-lift and Productivity Boost, Starting Today“. Посетено на October 27, 2018.
 3. Bergen, Mark (June 23, 2017). „Google Will Stop Reading Your Emails for Gmail Ads“. Bloomberg Technology. Bloomberg L.P. Посетено на October 27, 2018.(бара претплата)
 4. 4,0 4,1 Lardinois, Frederic (February 1, 2016). „Gmail Now Has More Than 1B Monthly Active Users“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 5. Singer, Michael (March 31, 2004). „Google Testing Free Webmail“. Internet News. Посетено на October 27, 2018.
 6. Kuchinskas, Susan (April 1, 2005). „Endless Gmail Storage“. Internet News. Посетено на October 27, 2018.
 7. Behrens, Nicholas (April 24, 2012). „Gmail, now with 10 GB of storage (and counting)“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 8. Bavor, Clay (May 13, 2013). „Bringing it all together: 15 GB now shared between Drive, Gmail, and Google+ Photos“. Google Drive Blog. Посетено на October 27, 2018.
 9. Petkov, Jason (May 13, 2013). „15GB of Free Storage, Thanks Google!“. W3Reports. Посетено на October 27, 2018.
 10. „Pricing guide“. Посетено на October 27, 2018.
 11. „Send attachments with your Gmail message“. Gmail Help. Посетено на October 27, 2018l.
 12. „Receive emails of up to 50 MB in Gmail“. G Suite Updates. March 1, 2017. Посетено на October 27, 2018.
 13. Coldewey, Devin (March 1, 2017). „Huzzah! Gmail now accepts attachments up to 50 MB“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 14. „Send Google Drive attachments in Gmail“. Gmail Help. Посетено на October 27, 2018.
 15. Lenssen, Philipp (June 2, 2008). „Kevin Fox of Gmail & FriendFeed on User Experience Design“. Google Blogoscoped. Посетено на October 27, 2018.
 16. Cornwell, Jason (November 1, 2011). „Gmail's new look“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 17. Houston, Thomas (November 1, 2011). „Gmail redesign adds enhanced search box, profile pictures, conversations, and more“. The Verge. Vox Media. Посетено на October 27, 2018.
 18. „Gmail New Look will be released to all users starting March 27th“. G Suite Updates. March 20, 2012. Посетено на October 27, 2018.
 19. Gilad, Itamar (May 29, 2013). „A new inbox that puts you back in control“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 20. Bonnington, Christina (May 29, 2013). „Gmail's New Inbox Sorts Emails Into Tabbed Categories“. Wired. Посетено на October 27, 2018.
 21. Savov, Vlad (April 25, 2018). „Gmail's biggest redesign is now live“. Vox Media. Посетено на October 27, 2018.
 22. „Mark or unmark Spam in Gmail“. Gmail Help. Посетено на October 27, 2018.
 23. Coleman, Keith (June 5, 2008). „Introducing Gmail Labs“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 24. „About Google Labs“. Посетено на October 27, 2018.
 25. Moolenaar, Bram (October 15, 2012). „Find your stuff faster in Gmail and Search“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 26. Racz, Balazs (May 23, 2013). „Search emails, Google Drive, Calendar and more as you type“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 27. Protalinski, Emil (May 23, 2013). „Google adds Google Drive files and Calendar events to Gmail's search for US users“. The Next Web. Посетено на October 27, 2018.
 28. 28,0 28,1 „Gmail workarounds for sub-string (partial word) search“. Confluence. Архивирано од изворникот на January 17, 2017. Посетено на October 27, 2018.
 29. „Change your Gmail language settings“. Gmail Help. Посетено на October 27, 2018.
 30. Warren, C. Andrew (October 9, 2012). „Communicate more easily across languages in Gmail“. The Keyword. Посетено на October 27, 2018.
 31. Lardinois, Frederic (October 9, 2012). „Google Brings More Than 100 Virtual Keyboards, Transliterations And IMEs To Gmail“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 32. Xiao, Xiangye (October 22, 2013). „Handwriting input comes to Gmail and Google Docs“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 33. Monferrer, Pedro Chaparro (August 5, 2014). „A first step toward more global email“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 34. Grandoni, Dino (August 5, 2014). „Google To Recognize Emails That Use Special Characters“. Huffington Post. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 35. Panchapakesan, Venkat (June 1, 2011). „Our plans to support modern browsers across Google Apps“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 36. „Supported browsers“. Chat Help. Архивирано од изворникот на March 19, 2017. Посетено на October 27, 2018.
 37. Boursetty, Benoît (August 31, 2011). „Using Gmail, Calendar and Docs without an Internet connection“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 38. Zukerman, Erez (May 10, 2013). „Review: Give Gmail an extreme makeover with Gmail Offline“. PC World. International Data Group. Посетено на October 27, 2018.
 39. Siegler, MG (May 11, 2011). „Coming This Summer: Fully Offline Gmail, Google Calendar, And Google Docs“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 40. Kroeger, Rob (April 7, 2009). „A new mobile Gmail experience for iPhone and Android“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 41. „Gmail - Email by Google on the iOS App Store“. iTunes. Apple. Посетено на October 27, 2018.
 42. „Gmail on the Google Play Store“. Google Play. Посетено на October 27, 2018.
 43. Izatt, Matthew (November 3, 2014). „A more modern Gmail app for Android“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 44. Izatt, Matthew (November 7, 2016). „Gmail and Google Calendar get a whole lot better on iOS“. The Keyword Google Blog. Посетено на October 27, 2018.
 45. Welch, Chris (November 7, 2016). „Google just redesigned Gmail for iPhone and made it way faster“. The Verge. Vox Media. Посетено на October 27, 2018.
 46. Lawler, Richard (May 4, 2017). „Now the Android Gmail app keeps an eye out for phishing links“. Engadget. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 47. 47,0 47,1 Tung, Liam (May 4, 2017). „Google gives Android Gmail users new shady link warnings amid fake Docs attack“. ZDNet. CBS Interactive. Посетено на October 27, 2018.
 48. 48,0 48,1 Perez, Sarah (May 4, 2017). „Google adds phishing protection to Gmail on Android“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 49. Vincent, James (May 17, 2017). „Smart Reply is coming to Gmail for Android and iOS“. The Verge. Vox Media. Посетено на October 27, 2018.
 50. Ingraham, Nathan (May 17, 2017). „Google's impersonal-but-handy Smart Replies come to the Gmail app“. Engadget. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 51. „Inbox by Gmail on the iOS App Store“. iTunes. Apple. Посетено на October 27, 2018.
 52. „Inbox by Gmail on the Google Play Store“. Google Play. Архивирано од изворникот на 2016-12-12. Посетено на October 27, 2018.
 53. „Read Gmail messages on other email clients using POP“. Gmail Support. Посетено на October 27, 2018.
 54. Pichai, Sundar (October 22, 2014). „An inbox that works for you“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 55. Bohn, Dieter (October 22, 2014). „Inbox is a total reinvention of email from Google“. The Verge. Vox Media. Посетено на October 27, 2018.
 56. Etherington, Darrell (October 22, 2014). „Google's Inbox is A New Email App From The Gmail Team Designed Not To Be Gmail“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 57. Gawley, Alex (May 28, 2015). „Thanks to you, Inbox by Gmail is now open to everyone“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 58. Izatt, Matthew (September 12, 2018). „Inbox is signing off. Find your favorite features in the new Gmail“. The Keyword. Google. Посетено на September 12, 2018.
 59. Calore, Michael (August 25, 2010). „Gmail Gets Dialed Up a Notch With New Calling Feature“. Wired. Посетено на October 27, 2018.
 60. Nowak, Peter (August 25, 2010). „Google launches free voice calls from Gmail“. CBC News. Посетено на October 27, 2018.
 61. 61,0 61,1 Mullany, Anjali (August 27, 2010). „Google announces via Twitter: 1,000,000 Gmail calls in 24 Hours“. New York Daily News. Mortimer Zuckerman. Посетено на October 27, 2018.
 62. Shankland, Stephen (August 26, 2010). „Google: 1 million Gmail calls on first day“. CNN. Посетено на October 27, 2018.
 63. Weintraub, Seth (March 18, 2014). „Google plans to kill Google Voice in coming months, integrate features into Hangouts“. 9to5Google. Посетено на October 27, 2018.
 64. Russell, Brandon (March 18, 2014). „Google Planning To Discontinue Google Voice In Favor of Hangouts“. TechnoBuffalo. Архивирано од изворникот на 2018-11-05. Посетено на October 27, 2018.
 65. Guynn, Jessica (February 9, 2010). „Google aims to take on Facebook with new social feature called 'Buzz'. Los Angeles Times. tronc. Посетено на October 27, 2018.
 66. Cheredar, Tom (July 11, 2011). „Google says Google+ integration for Gmail is coming; users sound off“. VentureBeat. Посетено на October 27, 2018.
 67. Horowitz, Bradley (October 14, 2011). „A fall sweep“. Official Google Blog. Посетено на October 27, 2018.
 68. Striebeck, Mark (December 8, 2011). „Gmail and Contacts get better with Google+“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 69. Horowitz, Bradley (July 27, 2015). „Everything in its right place“. The Keyword. Посетено на October 27, 2018.
 70. Green, Travis (May 15, 2013). „Send money to friends with Gmail and Google Wallet“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 71. Honig, Zach (May 15, 2013). „Google Wallet will soon let you send payments as a Gmail attachment“. Engadget. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 72. „Send money or pay a request“. Google Wallet Help. Посетено на October 27, 2018.
 73. Welch, Chris (March 14, 2017). „Gmail for Android now lets you send people money right in the app“. The Verge. Vox Media. Посетено на October 27, 2018.
 74. Lopez, Napier (March 14, 2017). „Google now lets you send money via Gmail on Android“. The Next Web. Посетено на October 27, 2018.
 75. Frank, Stefan (September 19, 2016). „See more, plan less – try Google Trips“. The Keyword Google Blog. Посетено на October 27, 2018.
 76. Newton, Casey (September 19, 2016). „Google Trips is a killer travel app for the modern tourist“. The Verge. Vox Media. Посетено на October 27, 2018.
 77. Perez, Sarah (April 26, 2017). „Personalized travel planner Google Trips gets better at handling your reservations“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 78. Kastrenakes, Jacob (April 26, 2017). „Google's Trips app is becoming an even better travel companion“. The Verge. Vox Media. Посетено на October 27, 2018.
 79. Rideout, Ariel (July 24, 2008). „Making security easier“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 80. Kirk, Jeremy (January 2, 2007). „Google closes Gmail cross-site scripting vulnerability“. InfoWorld. International Data Group. Посетено на October 27, 2018.
 81. Schillace, Sam (January 12, 2010). „Default https access for Gmail“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 82. Grosse, Eric (June 5, 2012). „Security warnings for suspected state-sponsored attacks“. Google Security Blog. Посетено на October 27, 2018.
 83. „Google to warn users of 'state-sponsored attacks'. CBC News. June 6, 2012. Посетено на October 27, 2018.
 84. Lidzborski, Nicolas (March 20, 2014). „Staying at the forefront of email security and reliability: HTTPS-only and 99.978% availability“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 85. „Check the security of your emails“. Gmail Help. Посетено на October 27, 2018.
 86. „File types blocked in Gmail“. Gmail Help. Посетено на October 27, 2018.
 87. Lardinois, Frederic (May 31, 2017). „Google says its machine learning tech now blocks 99.9% of Gmail spam and phishing messages“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 88. Locklear, Mallory (May 31, 2017). „Google beefs up Gmail security to fight phishing attempts“. Engadget. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 89. „Email encryption in transit“. Google Transparency Report. Посетено на October 27, 2018.
 90. „Google 2-Step Verification“. Посетено на October 27, 2018.
 91. „Google 2-Step Verification“. Посетено на October 27, 2018.
 92. Shah, Nishit (October 21, 2014). „Strengthening 2-Step Verification with Security Key“. Google Security Blog. Посетено на October 27, 2018.
 93. Turner, Adam (November 5, 2014). „Google security keys may offer extra layer of online protection“. The Sydney Morning Herald. Fairfax Media. Посетено на October 27, 2018.
 94. „Can't sign in to your Google Account“. Google Account Help. Посетено на October 27, 2018.
 95. Perez, Sarah (August 6, 2014). „Why The Gmail Scan That Led To A Man's Arrest For Child Porn Was Not A Privacy Violation“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 96. McCracken, Harry (April 1, 2014). „How Gmail Happened: The Inside Story of Its Launch 10 Years Ago“. Time. Time Inc. Посетено на October 27, 2018.
 97. „Google Gets the Message, Launches Gmail“. Google News from Google. April 1, 2004. Посетено на October 27, 2018.
 98. Oswald, Ed (November 2, 2006). „Google Offers Java-based Mobile Gmail“. BetaNews. Посетено на October 27, 2018.
 99. Pupius, Dan (October 29, 2007). „Code changes to prepare Gmail for the future“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 100. Jones, K.C. (October 24, 2007). „Gmail Now Has IMAP Support“. InformationWeek. UBM Tech. Посетено на October 27, 2018.
 101. Siegler, MG (March 14, 2010). „The Key To Gmail: Sh*t Umbrellas“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 102. Pupius, Dan (January 29, 2008). „Gmail/Greasemonkey API issue“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 103. Glotzbach, Matthew (July 7, 2009). „Google Apps is out of beta (yes, really)“. Official Google Blog. Посетено на October 27, 2018.
 104. Pichai, Sundar (June 28, 2012). „Chrome & Apps @ Google I/O: Your web, everywhere“. Official Google Blog. Посетено на October 27, 2018.
 105. Lardinois, Frederic (May 28, 2015). „Gmail Now Has 900M Active Users, 75% On Mobile“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 106. Miller, Ross (February 1, 2016). „Gmail now has 1 billion monthly active users“. The Verge. Vox Media. Посетено на October 27, 2018.
 107. Mathews, Lee. „90% Of Gmail Users Don't Use This Simple Trick To Protect Their Accounts“. Forbes. Посетено на October 27, 2018.
 108. „Google Privacy Policy“. Google Privacy & Terms. Посетено на October 27, 2018.
 109. „How Gmail ads work“. Gmail Help. Посетено на October 27, 2018.
 110. Claburn, Thomas (March 9, 2011). „Google Again Sued Over Gmail Content Scanning“. InformationWeek. UBM Tech. Посетено на October 27, 2018.
 111. Gibbs, Samuel (April 15, 2014). „Gmail does scan all emails, new Google terms clarify“. The Guardian. Guardian Media Group. Посетено на October 27, 2018.
 112. Drummond, David (January 12, 2010). „A new approach to China“. Official Google Blog. Посетено на October 27, 2018.
 113. Zetter, Kim (January 14, 2010). „Google Hack Attack Was Ultra Sophisticated, New Details Show“. Wired. Посетено на October 27, 2018.
 114. „Google Buzz Has Serious Privacy Flaws“. Fox News. February 12, 2010. Посетено на October 27, 2018.
 115. Jackson, Todd (February 11, 2010). „Millions of Buzz users, and improvements based on your feedback“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 116. „New Gmail messaging feature causes privacy concerns“. BBC News. January 10, 2014. Посетено на October 27, 2018.
 117. Angwin, Julia (October 21, 2016). „Google Has Quietly Dropped Ban on Personally Identifiable Web Tracking“. ProPublica. Посетено на October 27, 2018.
 118. Bradley, Tony (September 24, 2009). „Google Outages Damage Cloud Credibility“. PC World. International Data Group. Посетено на October 27, 2018.
 119. Siegler, MG (February 24, 2009). „Where were you during the great Gmail outage of February 2009?“. VentureBeat. Посетено на October 27, 2018.
 120. Treynor, Ben (February 28, 2011). „Gmail back soon for everyone“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.
 121. Needleman, Rafe (April 17, 2012). „Gmail users experience outage“. CNET. CBS Interactive. Посетено на October 27, 2018.
 122. D'Orazio, Dante (September 24, 2013). „Yesterday's Gmail outage delayed millions of messages by over two hours“. The Verge. Vox Media. Посетено на October 27, 2018.
 123. Etherington, Darrell (January 24, 2014). „Gmail And Google+ Go Down Across The World, Service Returns After Roughly 50 Minutes“. TechCrunch. AOL. Посетено на October 27, 2018.
 124. „Gmail 'not working' as thousands complain about mysterious 'Error 404'. The Irish Sun (англиски). 2019-01-29. Посетено на 2019-01-29.
 125. Treynor, Ben (September 1, 2009). „More on today's Gmail issue“. Official Gmail Blog. Посетено на October 27, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]