Glory (албум на Бритни Спирс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Glory“
Студиски албум од Бритни Спирс
ИздаденАвгуст 26, 2016 (2016-08-26)
Снимен2014–2016
ЖанрПоп R&B
Траење41:26
Јазик
  • Англиски
  • Француски
  • Шпански
Издавачка куќаRCA
Продуцент
Бритни Спирс — Хронологија
Britney Jean
(2013)
Glory
(2016)
Издадени песни од Glory
  1. "Make Me..."
    Издадена: July 15, 2016
  2. "Slumber Party"
    Издадена: November 16, 2016

Glory е деветтиот студиски албум на американската пејачка Бритни Спирс. Тој е објавен на 26 август 2016 година, преку РКА Евиденција. По обновувањето на нејзиниот договор со РКА, Таа почна да работи на нов албум во 2014 година. Поради тоа што немала ограничен период до кога требала да го заврши албумот, предизвикало тоа да ѝ биде еден од нејзините омилени албуми во нејзиниот каталог. Glory доби позитивни критики од музичките критичари, кои ги пофалиле вокалите на Бритни на албумот исто така е спомнат како албум кој највеќе ѝ го вклучувал уделот и учеството во креирацијта уште од една декада. Албумот дебитираше на бројот три на американскиот Билборд 200, движејќи се 111,000 албум-еквивалентни единици во првата недела, со 88,000 копии од продажбата на албумот, исто така бил на врвот на листите во Чешка, Тајван, Ирска, Италија. Достигнувајќи во првите десет места на топ листите во уште 20 земји.