FreeCol

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
FreeCol
FreeCol0 5 2 mapboard.jpg
Екранска снимка од FreeCol 0.5.2
Изработувач(и) Екипата на Freecol
Издавач(и) SourceForge.net
Дизајнер Разни
Последна верзија 0.10.3 (27 септември 2011; пред 8 години (2011-09-27))[1]
Подлоги Јава
Датум на издавање 2 јануари 2003
Жанр(ови) потезна стратегија
Режим(и) самостојна, групна
Побарувања екранска резолуција од 1024 x 768 или повисока

Јавина виртуелна машина верзија 1.5.0 или понова
Начин на
контролирање
тастатура, глушец

FreeCol е клон на играта „Колонизација“ (Colonization) од издавачот Sid Meier. Издадена под ГНУ-ва лиценца, FreeCol е слободен програм со отворен код.

FreeCol е програмски кодирана во Јава и би требало да биде независна од платформата на која се извршува. Во пракса, познато е дека функционира на Линукс и Windows, како и на Mac OS X (со некои ограничувања).

Во текот на февруари 2007 година беше проект на месецот на SourceForge.net.[2]

Играта има целосна поддршка на македонски јазик.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]